G-02BMEMT6FR

Vyšetření mikrobiomu

Jedno z našich dětí si poměrně často stěžovalo na bolesti břicha, občas trpí průjmy a celkově jeho zažívání není úplně v pořádku. Byli jsme u lékaře na různých testech i na gatroenterologii a všechny výsledky dopadly dobře.

Naštěstí jsem se rozhodla pro vyšetření mikrobiomu. Využila jsem službu – analýza střevního mikrobiomu, kterou vyvinul pan doktor Ryšávka. Objednali jsme ji, odebrali vzorek stolice a poslali do laboratoře. Výsledek přišel cca za 6 týdnů. Musím říct, že byl pro nás šokující. Nedopadl zrovna dobře. V testu se zkoumá mnoho věcí, např. výskyt nežádoucích bakterií ve střevech – ty u syna dopadly dobře, hlavní poměr nejvíce se vyskytujících bakterií – a u poměru bifidobakterií a laktobacilů test dopadl mizerně. Naše dítko má naprosto minimální množství bifidobakterií. Bifidobakterie celkově zlepšují činnost gastrointestinálního traktu, pomáhají udržet celistvost a nepropustnost střevní sliznice pro patogenní látky, pomáhají trávit vlákninu a také produkují celou řadu prospěšných látek – butyrát, nebo některé vitamíny. Jsou tedy velmi důležité. Také se jim přezdívá bakterie mládí, děti jich mají mít zvýšené množství. (Což u nás byl opak.)

Dále mu v testu špatně vyšel mikrobiomový věk, jeho mikrobiom je starý na 60-70 let, což je zvýšené riziko vzniku řady onemocnění např. diabetes, poruchy funkce jater, ledvin, zvýšený cholesterol, sklony k depresím apod.

Kondice probiotických bakteriích je 57%, což není zrovna moc. Dostali jsme doporučení na změnu stravy, konkrétní potraviny, co přidat a na sirupy se zastoupením bifidobakterií a laktobacilů. Užívat je bude půl roku a necháme pak udělat znovu test, abychom zjistili, jak si střevní mikrobiom vede. Počítáme, že je to dlouhodobější záležitost, střevní mikrobiom se přepisuje od 3 do 9 měsíců. Jsem moc vděčná, že jsme do testu šli, že můžeme synovi zlepšit zažívání, celkově zdraví, imunitu i psychický stav, protože se stavem střevního mikrobiomu tohle všechno úzce souvisí.

Analýzu střevního mikrobiomu jsme si hradili sami, ale podle mě je to investice do prevence, která se vyplatí. Je možné si nechat zřídit členství, jako máme my a analýza stojí o 1000 Kč méně. (Členství k ničemu nezavazuje.) V případě zájmu se můžete podívat zde. Pokud máte více dotazů nebo chcete analýzu objednat, se vším vám moc ráda poradím. (Kontakt ZDE)

Přeji všem pevné zdravý a zdravý střevní mikrobiom.