G-H53B1JHBNY

Jak poznat kvalitní probiotika?

Probiotika jsou důležitým pilířem pro zdraví vašich střev. Mají pozitivní dopady na trávicí systém a imunitní funkce. Avšak, jak poznat kvalitní probiotika a jak se vyhnout neefektivním nebo dokonce potenciálně škodlivým přípravkům?

Zaměříme se na klíčová kritéria, která vám pomohou vybrat správné probiotika pro vaše zdraví:

1.)Seznamte se s kmeny probiotických bakterií: Před nákupem probiotika je důležité se seznámit s konkrétními kmeny bakterií, které produkt obsahuje. Většina kvalitních probiotik obsahuje dobře studované kmeny, jako jsou Lactobacillus a Bifidobacterium, Streptococcus thermophilus.

2.) Zjistěte si množství přátelských bakterií: Kvalitní probiotika by měla uvádět na obalu množství živých kultur v milionech nebo miliardách.

3.) Ideální probiotikum obsahuje více různých kmenů bakterií. Diverzita kmenů může přinést větší prospěch pro střevní mikrobiom.

4.) Stabilita a odolnost vůči žaludečnímu prostředí. Probiotika by měla být dostatečně stabilní, aby přežila kyselé prostředí žaludku a dorazila do střeva v živé formě. Je možné využít probiotika v tyndalizované formě, která jsou „uspaná“ a projdou trávicím traktem bez poškození. Tyndalizací se v Čechách velmi zabývá vědec, pan doktor Ryšávka, který vyvinul a nechal patentovat i velmi účinná probiotika. (Více zde.)

5.) Absence zbytečných přísad: Kvalitní probiotika by neměla obsahovat nadbytečné přísady jako jsou umělá barviva, konzervanty nebo látky, které mohou mít negativní vliv na střevní mikrobiom. Pozor na jednu věc. Existují konzervanty jako sorban draselný a benzoan sodný. Jsou pochopitelně velmi odsuzované, ale všeobecně se neví, že ve velmi minimálním množství mají i zdraví prospěšné vlastnosti. Pokud je najdete v probioticích, než je zavrhnete, zjistěte si více informací.

6.) Vyvážený poměr probiotických kmenů. Pokud nevíte, jaký máte poměr vašich bakterií, vybírejte si ta, která vám je nerozhodí. Ideální je si nechat udělat analýzu (test) střevního mikrobiomu, zjistit si poměr bakterií a dle toho užívat. Nebo si vybrat vyvážený poměr kmenů lactobacillus a bifidobacterium. (Mají například probiotika Probio).

7.) Doporučení odborníků: Kvalitní probiotika jsou často doporučována lékaři nebo odborníky v oblasti výživy.

8.) Dodavatel s dobrou pověstí: Zajímejte se o společnosti, které vyrábějí probiotika. Vhodný dodavatel by měl mít dobré recenze, transparentnost a důvěryhodnost.

Poznání kvalitního probiotika je klíčové pro dosažení maximálních přínosů pro vaše zdraví. Vždy je vhodné konzultovat se s lékařem nebo odborníkem na výživu před zahájením užívání probiotik. Chcete se poradit? Ráda s vámi probiotika i vaše zdraví proberu.