G-02BMEMT6FR

Úzkosti, deprese a střevní mikrobiom

Dnes jsou velmi časté psychické potíže jako jsou frustrace, úzkosti, deprese a jiné problémy. Jsou různé příčiny těchto potíží. Jedna z nich může být špatné trávení a nezdravý střevní mikrobiom.

Lékaři jako Radkin Honzák, Helena Tlaskalová-Hogenová aj. se shodují na tom, že střevní mikrobiom je zásadní pro zdraví celého organismu. Střevo se označuje jako druhý mozek, protože je tam další řídící centrum. Ve střevu najdeme obrovské množství neuronů a nervových buněk (je jich tam stejně jako v míše).

Ve střevech se nachází bakterie, viry, kvasinky, malý parazity, plísně.  Vyrábí hormony, důležitý pro nás serotonin, dopamin aj.

Existuje propojení mezi střevem a mozkem, říká se tomu osa střevo mozek. Toto propojení je obousměrné a navzájem se ovlivňuje.

Pokud střevo nemá v pořádku svou bariéru, laicky řečeno je „děravé“, (odborně se tomu říká prosakující střevo), do mozku se dostanou nechtěné látky a způsobí zde malý zánět. Ten způsobí zhoršení nálady a ovlivňuje celkově psychiku.

Na druhou stranu mozek ovlivňuje střevo. To, jaké máme převažující emoce, to ovlivňuje naše zdraví. Lidé plní negativity, úzkosti, bezmoci, vzteku snižují funkci svého imunitního systému a negativně ovlivňují svůj střevní mikrobiom. Jsou náchylní k chorobám.

Stres nás původně připravuje na útěk, na stav rychlého konání v rámci přežití. Pokud stres převažuje, tělo nemá dostatek energie na správné fungování a omezuje např. imunitní či trávicí systém.

Střevo ovlivňuje to, jak se cítím a mozek ovlivňuje střevo.

V posledních letech se střevní mikrobiom velmi ničí. V potravinářském, zemědělském, farmaceutikém průmyslu se hojně využívají antibiotika, která ničí mikrobiom. Dále vlivem toho se rozšiřují autoimunitní pochody a mnoho zdravotních potíží.

Dnes se v USA rozšiřuje transplantace střevního mikrobiomu, kdy se bere tato metoda za léčebnou. Žena z Čech, která trpěla 12 let na deprese, se díky transplantaci střevního mikrobiomu vyléčila.

Český vědec, pan doktor Ryšávka přišel s individuálním dodáním střevních bakterií podle potřeby daného jedince, kdy se půl roku nebo rok dodávají individuální probiotika přímo na míru. Je to určitý způsob „transplantace bakterií“. Výsledky jsou u klientů velmi zajímavé a žádoucí. Jak uvádí jeden z klientů, pomohlo mu to v jeho zdravotních potíží, pocítil i velký příval energie a cítil se výborně i psychicky. (Více o probioticích zde.)

Člověk může ovlivnit svůj střevní mikrobiom a ovlivnit svou psychiku a své zdraví i sám skrze zdravou stravu a zdravý životní styl. Trvá to až třičtvrtě roku a je potřeba tělu dodávat ve stravě více vlákniny a ubrat tuků.

Jde to i efektivněji a rychleji. Pan doktor Ryšávka vyvinul produkty pro střevní mikrobiom, aby pomohl lidem obnovovat a přepisovat mikrobiom. V těchto produktech je důležitý základ čekanková či kukuřičná vláknina a pro zdraví prospěšné látky, které vyživí a vyčistí organismus. Tento přepis trvá od tří do devíti měsíců. Více o produktech zde.